خانه » پیشنهاد سر دبیر » بصیرت و استقامت در آخر الزمان

بصیرت و استقامت در آخر الزمان

فتنه های آخرالزمان چنان حق و باطل را ممزوج خواهند کرد که تنها کسانی می توانند از آنها به سلامت عبور کنند که دارای بصیرت و استقامت باشند.

امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) میفرماید: «فانّما البصیر من سمع فتفکّر و نظر فأبصر»؛(نهج البلاغه خطبه ۱۵۳)

بصیر آن کسی است که بشنود، گوش خود را بر صداها نبندد؛ وقتی شنید، بیندیشد. هر شنیده‌ای را نمیشود به صرف شنیدن رد کرد یا قبول کرد؛بسیاری از کسانی که در لغزشگاه‌های بی‌بصیرتی لغزیدند و سرنگون شدند، علتش این است که نگاه نکردند و چشم خودشان را بر حقایق واضح بستند. انسان باید نگاه کند؛ وقتی که نگاه کرد، آنگاه خواهد دید. انسان می‌بیند منحرفینی را که اصلاً حاضر نیستند نگاه کنند و چشم خود را به روی حقایق می بندند. استدلالات واضح و معتبر و متواتر و قطعی الصدورکه انسان را به یقین می رساند، نمی بینند و به دنبال استدلالات ضعیف، غیر معتبر و غیر منطقی هستند و همچنان به حدس و گمان خود پایبند….. ان شاء الله که خداوند بصیرتی عنایت فرماید….

امیرالمومنین(ع) از قول رسول خدا(ص) می‏ فرماید:

«جبرئیل به نزدم آمد و گفت: یا محمّد! به زودی در امّتت فتنه به پا خواهد شد. پرسیدم: چگونه از آن می‌توان خارج شد؟ گفت: در کتاب خدا خبر پیشینیان و آنها که پس از شما می‌آیند و حکم (آنچه) ما بین شما (رخ می‌دهد) آمده است. فاصل میان حقّ و باطل است و هزل نیست، هر ستم‌کاری که بدان عمل نکند، خداوند او را در هم می‌شکند و هر کس جز در آن به دنبال هدایت باشد، خداوند گمراهش خواهد ساخت، ریسمان محکم الهی و ذکر حکیم و صراط مستقیم است.» (تفسیر عیاشی، ج ۱، ص ۳)

شدّت این فتنه را از آنجا می‌توان دریافت که ایشان می‌فرمایند:

«…اگر کسی را با ده طناب در جبهه حق بسته باشند، باز او را به باطل می‌کشانند و به عکس.»(الصراط المستقیم، ج۲، ص ۱۵۳)

پس باید خیلی مواظب بود.

در بعضی روایات حضرت امیر(ع)، دسته نجات یابنده از فتنه ها را خود و شیعیانشان و تمام پیروان خویش، معرفی نموده‌اندازجمله :

«رسول خدا(ص) به من فرمود: «شبی که مرا به آسمان‌ها بردند، قصرهایی دیدم که از یاقوت سرخ و زبرجد سبز و درّ و مرجان و طلای خالص بود، کاه‌گل آنها از مشک خوشبو و خاکش از زعفران و دارای میوه و نخل خرما و انار بود و حوریه‏ و زن‌های زیبا و نهرهای شیر و عسل که بر روی درّ و جواهر می‏ گذشت و در کنار آن دو نهر خیمه‏ ها و غرفه‏ هایی بنا شده بود و در آنها خدمت‌کارها و پسرانی بودند و فرش‌هایش از استبرق و سندس و حریر بود و طناب‌هایی در آنها بود.

گفتم: «ای حبیب من، جبرئیل! این قصرها از آن کیست؟ و قصّه آنها چیست؟» جبرئیل گفت: این قصرها و آنچه در آن است و چندین برابر آن، مخصوص شیعیان برادرت و جانشین تو، پس از تو بر امّت علی است و ایشان را در آخرالزّمان به نامی که دیگران را آزار دهد، بخوانند. آنها را رافضه (واگذارندگان) خوانند، در صورتی که این نام برای آنان زینت است؛ زیرا ایشان باطل را واگذارده و به حق چنگ زده ‏اند و سواد اعظم اینانند و اینها مخصوص شیعیان فرزندت حسن، پس از اوست و برای شیعیان برادرش حسین، پس از اوست و برای شیعیان فرزندش علیّ بن الحسین بعد از اوست و برای شیعیان فرزندش محمّد بن علی پس از اوست و مخصوص شیعیان فرزندش جعفر بن محمّد پس از اوست و برای شیعیان فرزندش علیّ بن الحسین بعد از اوست و برای شیعیان فرزندش محمّد بن علی بعد از او و برای شیعیان فرزندش حسن بن علی پس از او و برای شیعیان فرزندش محمّد المهدی پس از اوست. ای‏ محمّد! اینان امامان پس از تو نشانه‏ های هدایت و چراغ‌های روشن در تاریکی‏ ها هستند،شیعیانشان تمامی فرزندان تو هستند و دوست‌داران آنها پیروان حق و دوستان خدا و رسولند که باطل را واگذارده و از آن دوری کرده ‏اند و آهنگ حق نموده و از آن پیروی کرده ‏اند، آنها را در زمان زندگی‏شان دوست داشته و پس از مرگشان زیارت کنند، درصدد یاری آنهایند و به دوستی آنها اعتماد کنند، رحمت خدا بر ایشان باد؛ زیرا او آمرزنده و مهربان است.»

از دیگر راه های رهایی از فتنه های آخرالزمان استقامت است خداوند در قرآن پیامبر ص و مومنین را امر به استقامت می کند: «فاستقم کما أمرت و من تاب معک و لا تطغوا إنه بما تعملون بصیر؛ پایدار باش چنان که فرمان یافته اى و هر که با تو سوى خدا آمده نیز، و سرکشى نکنید که او به اعمال شما بینا است» (هود/ ۱۱۲). پس علاوه بر بصیرت، استقامت بر قرآن و امر دوازده امام علیهم السلام نیز لازم است.

ابوذر غفارى مىگوید: رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: امامان بعد از من دوازده نفراند، نه نفر از صلب حسین هستند که نهمین آنها قائم شان است. سپس فرمود: همانا مَثَل ایشان در میان شما مَثَل کشتى نوح است، هر کسى در آن سوار شد

نجات یافت و هر که از آن باز ماند هلاک شد؛ و مَثَل دروازه حطّه در بنى اسرائیل است.

حدثنا على بن الحسن بن محمد بن مندة، قال: حدثنا أبو محمد هارون بن موسى، قال: حدثنا أبو العباس أحمد بن محمد سعید، قال: حدثنامحمد بن سالم بن عبد الرحمان األزدى، عن الحسن أبى جعفر، قال حدثنا على بن زید، عن سعید بن المسیب، عن أبى ذر الغفارى قال: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله علیه وآله: الْأَئِمَّةُ بَعْدِى اثْنَا عَشَرَ تِسْعَةٌ مِنْ صُلْبِ الْحُسَیْنِ تَاسِعُهُمْ قَائِمُهُمْ ثُمَّ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی اهلل علیه وآله: أَلَا إِنَّ مَثَلَهُمْ فِیکُمْ مَثَلُ سَفِینَةِ نُوحٍ مَنْ رََکِبَهَا نَجَا وَمَنْ تَخَلَّفَ عَنْهَا غَرِقَ وَمَثَلُ بَابِ حِطَّةٍ فِی بَنِی إِسْرَائِیلَ.

الخزاز القمی الرازی، أبی القاسم علی بن محمد بن علی )متوفای۰۱۱هـ(، کفایة األثر فی النص على األئمة االثنی عشر، ص۸۳، تحقیق: السید عبد

اللطیف الحسینی الکوه کمری الخوئی، ناشر: انتشارات بیدار ـ قم، ۱۰۱۱هـ.

به امید آنکه خداوند همة ما را از شرّ فتنه های آخرالزمان برهاند و از تمام ابتلائات این دوره سربلند بیرون آورد. انشاءالله

نگارنده : سرکار خانم فخاری

Be Sociable, Share!
انتشار توسط 8 تم

درباره‌ی mahdyoon

Profile photo of mahdyoon

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

رفتن به نوارابزار