خانه » مقالات » مقالات مهدوی

مقالات مهدوی

آیا مسأله رجعت یکی از حتمیات تشیع است؟

رجعت

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: کسی که به رجعت ما اعتقاد ندارد از ما [اهل بیت] نیست{بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۹۲، ح ۱۰۱.}. علامه مجلسی (ره) در این رابطه می فرماید: من تصور می کنم که هر کس در مورد رجعت تردید کند، در مورد امامان اهل بیت علیهم السلام شک دارد و چون آن را نمی تواند در میان ... بیشتر بخوانید »

خبر از پیدایش مدعیان دروغین در توقیع امام مهدی (عج)

مدعیان

از فرازهای مهم توقیعی از امام عصر (علیه السلام) ، خطاب به جناب علی بن محمد سیمری ، مساله ی خبردادن از ظهور مدعیان دروغین است. دورغ پردازانی نابكار ، كه با معرفی نمودن خویش ، به جای “رهبر حقیقی” ، اراده انحراف مسیر واقعی هدایت و گمراهی وظلالت انسانها را می نمایند. تا بدین ترتیب آنها را از شاهراه ... بیشتر بخوانید »

مدعيان مهدويت هم زمان با شهادت امام عسکري(ع)

0050634

پس از جريان واقفه بنا به آنچه مورخان و فرقه نگاران گزارش نموده اند، تا زمان شهادت امام حسن عسکري (عليه السلام) شاهد پيدايش فرقه اي از ادعاي جديد درباره مهدويت داشته باشد، نيستيم. اما بعد از شهادت امام عسکري (عليه السلام) به جهت مخفي بودن ولادت امام زمان و آشکار نبودن زندگاني آن حضرت به جهت خوف از طاغوتيان ... بیشتر بخوانید »

نيابت عامه در دوران غيبت کبري

0051039

قطع ارتباط با امام و نيابت خاصه از ضروريات شيعه است ولي اين بدين معنا نيست که مؤمنان به حال خود رها شده باشند، بلکه ائمه اطهار و خصوصاً امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف) نواب عامي را نصب نموده اند که در هر حادثه اي مردم به ايشان رجوع کنند، چه در يادگيري احکام شرعي و چه در ... بیشتر بخوانید »

مفهوم شناسي امنيت، انتظار و صلح

0051031

روز به روز بر دامنه ي دانش هاي بشري افزوده مي شود و واژگان به كار گرفته شده در ادبيات هر دانش، به گونه هاي مختلفي تفسير مي گردد، امروزه بررسي واژگاني محتواي آن دانش از جايگاه ويژه اي برخوردار است. حوزه ي معارف ديني نيز از اين حكم بيرون نيست. از اين رو انديشوران بزرگ ديني همواره در تبيين ... بیشتر بخوانید »

انتظار و امنيت رواني

0051051

مقدمه کيست که در انتظار به سر نبرد و منتظر نباشد؟ مسلمانان را نمي گوييم! هر آن که نام آدمي بر اوست منظور و مخاطب است. سخن اين است که نمي توان انساني را يافت که منتظر نباشد. يکي در انتظار اخذ مدرک و رسيدن به رتبه علمي و يا دريافت مدرک حقوقي است و آن ديگري در انتظار يافتن ... بیشتر بخوانید »

امكان و زمينه هاي صلح جهاني در عصر انتظار

0051034

چكيده جايگاه و تعريف هريك از دو مفهوم « ‌ صلح جهاني » و « انتظار » ، دست خوشِ تفسيرها و تعبيرهاي متفاوت شده است. افزون بر اين، پيوند اين دو با يكديگر نيز نيازمند پژوهش هايي درازدامن است. در اين نوشتار، پس از تعريف دستوري « صلح جهاني » و « انتظار شيعي » ‌ به بيان رابطه ... بیشتر بخوانید »

رفتن به نوارابزار